The First SDSU – Georgia STEM WORKSHOP on
Nanotechnology and Environmental Sciences

September 4-5 Tbilisi , Georgia

SCIENCE TECHNOLOGY ENGINEERING MATHEMATICS

SCIENCE TECHNOLOGY ENGINEERING MATHEMATICS

SCIENCE TECHNOLOGY ENGINEERING MATHEMATICS

SCIENCE TECHNOLOGY ENGINEERING MATHEMATICS

 
SCOPES & TOPICS COMMITTEES IMPORTANT DATES FOR AUTHORS PROGRAM SPEAKERS DISCUSSION TABLE PUBLICATIONS SOCIAL PROGRAM VENUE  
 

PROGRAM





The First SDSU – Georgia STEM WORKSHOP on  Nanotechnology and Environmental Sciences

September 5  2015, Tbilisi, Georgia



10:00-10:30 – Opening Session

Vladimer Papava  - Rector TSU, Academician, Professor
Tamaz Marsagishvili – Deputy Minister of Education and Science of Georgia
Irine Darchia – Head of Higher Education and Science Development Department, Ministry of Education and Science of Georgia, Professor
Sonia Shahrigian – Acting Country Director, Millennium Challenge Corporation
Nodar Surguladze – Tertiary Education Project Director, Millennium Challenge Account Georgia
Kenneth Walsh – Dean of SDSU - Georgia

Morning Session – Chair Kenneth Walsh

10:30     Stanley Maloy  - “Evolution of new infectious diseases: Reservoirs of virulence genes in the environment”
11:00     Ketevan Chubinidze   E. Davitashvili, N. Koshoridze, G. Petriashvili  -“Gold and Silver Nanoparticle Doped Liquid Crystal and Polymer Nanocomposite:Application in Biology and Drug Delivery Systems”


11:25    Coffee break and poster viewing


Noon Session - Chair William Tong

12:25     Lela Mirtskhulava – “The Role of Mobile Computing in Climate protection”
12:50     David  Kakulia, G. Ghvedashvili, K.Tavzarshvili, R. Zaridze, D.Karkashadze, F. Subitidze – “The method of auxiliary sources and its applications”
13:15     Ramaz Botchorishvili,  H. Elbern, T. Janelidze, A. Dolidze, M.Labadze – “Recent developments in numerical methods for linear advection, its adjoint and their application in atmospheric simulations”
 
13:40    Lunch (everyone goes independently)


Afternoon  Session - Chair Ramaz Botchorishvili

14:40     William Tong  - "Sensitive Novel Multi-Photon Laser Methods for Biomedical and Environmental Applications”
15:05   Alexander Shengelaya  - “Condensed Matter Physics and Nanotechnology at TSU: superconducting, semiconducting and magnetic materials
15:30    Bezhan  Chankvetadze – “Nanoliquid chromatography, capillary electrophoresis and capillary electrochromatography for separation of enantiomers”


15:55    Coffee break and poster viewing


Evening  Session  - Chair Therena Carlson

17:00    Asfaw Beyene – “Why fish are so efishent”
17:25     Nodar Tsivtsivadze, D. Kereselidze, L. Matchavariani, L. Lagidze, N. Motsonelidze, G.Ivanov - “Preventive Measures for Georgian Black Sea Coast Erosion”
17:50    Al Sweedler - "Global and Regional Energy Futures: Projections and Analysis”
18:15     Discussion - Moderators Kenneth Walsh, Ramaz Botchorishvili
18:45    Closing


19:00     Reception and poster viewing